Trening umiejętności społecznych (TUS)
W ciągu roku oferujemy zajęcia raz w tygodniu, natomiast w wakacje oferujemy dwutygodniowe wakacyjne turnusy z TUS, podczas których dzieci kształtują swoje kompetencje społeczne.
Dwutygodniowa formuła spotkań umożliwia kompleksowe objęcie tematów, których realizacja z reguły zajmuje cały semestr szkolny.
Program terapeutyczny dostosowywany jest do wieku i problemów uczestników.
Osoby zainteresowane treningiem umiejętności społecznych w naszej poradni w Warszawie zapraszamy na wywiad rodziców z naszym specjalistą.
Komu dedykowany jest TUS:
Trening umiejętności społecznych stworzony został z myślą o dzieciach i młodzieży przejawiającej trudności w relacjach z innymi. Mogą one mieć problemy w kontaktach z rodzeństwem, rówieśnikami, jak również z dorosłymi (rodzice, nauczyciele etc.).
Osoby nadmiernie nieśmiałe w kontaktach z innymi wycofują się czego efektem jest problem z umiejętnością nawiązywania nowych relacji z lęku przed brakiem akceptacji i odrzuceniem. W konsekwencji mają problemy z samodzielnym nawiązywaniem relacji.
Inne z kolei są konfliktowe, mają trudności z przestrzeganiem zasad w szkole podczas lekcji, w trakcie zabawy. Łatwo wpadają w złość, nie słuchają nauczycieli, rodziców. Trening umiejętności społecznych dla dzieci, jest również wskazany jeśli niewłaściwie oceniają one sytuacje i reagują bardzo emocjonalnie na domniemaną krzywdę, nie widząc zupełnie swojej roli w zdarzeniach.
Na zajęcia treningu umiejętności społecznych zapraszamy dzieci nadmiernie nieśmiałe, wybuchowe, konfliktowe i nieprzestrzegające zasad oraz dzieci w spektrum autyzmu (w tym zespół Aspergera) i ADHD.
Na czym polega trening umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży:
- zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach, w których uczą się reguł życia w relacjach społecznych
- zajęcia mają formę treningu grupowego, który opiera się na założeniach kognitywnego uczenia się, czyli zachowanie społecznie nieakceptowane nie jest potępiane, karane tylko zastępowane społecznie akceptowanym. W ten sposób dzieci uczą się nowych wzorców zachowań
- program treningu TUS ustalany jest na podstawie potrzeb danej grupy.
Przykładowe zagadnienia, problemy wypracowywanie w trakcie zajęć:
- nawiązywanie i podtrzymywanie nowych znajomości
- sposoby na radzenie sobie z własnymi emocjami
- asertywne wyrażanie swoich potrzeb, stawianie granic
- współpraca w grupie
- współpraca z nauczycielami
- rozwiązywanie konfliktów, negocjowanie
- radzenie sobie z docinkami, zaczepkami, wyśmiewaniem przez innych
- jaka jest różnica między donoszeniem na kolegów a obroną przed przemocą rówieśniczą?
- jak zachowywać się wobec osób przeciwnej płci?
- jak być interesującym rozmówcą?
Dlaczego praca grupowa:
- dziecko pracując w grupie ma możliwość skonfrontowania swojego zachowania z innymi. Nauka właściwych, wskazanych przez terapeutę zachowań odbywa się naturalnie i spontanicznie, często w trakcie zabawy
- obserwacja innych uczestników daje możliwość modelowania zachowania, poznania innych właściwych sposobów rozwiązywania problemów, a także okazywania i nazywania emocji. Praca w grupie zwiększa także umiejętność odczytywania i rozumienia sytuacji społecznych.
Trening umiejętności społecznych Warszawa Mokotów
Trening umiejętności społecznych (TUS) w Edu Brain przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, które mają trudności w kontaktach społecznych: nawiązywaniu nowych znajomości, budowaniu relacji rówieśniczych, rozwiązywaniu konfliktów, wyrażaniu własnych potrzeb.
Na trening zapraszamy osoby:
- nieśmiałe, wycofane, lękliwe
- z zaburzeniami zachowania
- skonfliktowane,
- odrzucone przez grupę
- z ADHD
- z zespołem Aspergera
- z autyzmem.
Zajęcia prowadzimy w małych, odpowiednio dobranych grupkach (4-6 osób). Pojedyncze zajęcia trwają ok.80 minut. Na spotkaniach uczestnicy odgrywają scenki, dyskutują, współdziałają ze sobą. Rodzice dostają informacje zwrotne po każdym treningu i na zakończenie cyklu spotkań.